„Doamna Toamna”…e de poveste…

Cad frunze din pomi într-un vârtej amețitor. Una câte una se desprind din locul care le-a fost casă încă de pe vremea când erau doar muguri. Foșnesc sub tălpile noastre și nici nu le vedem, în pasul nostru grăbit spre ”oriunde”, „nicăieri” și „peste tot”.
      Ne bucurăm de roadele si bogăția, dar nu vedem frumusetea toamnei. Câteodată, ea este doar un anotimp. Până și roadele ei au culori ametitoare: dovleci, nuci, alune, castane, gutui, struguri, pere, mere, varza, stuf, rogoz, stiuleti, panusi….într-o explozie de arome și culori. Dar toamna este mai mult decât un invadator al verdelui….
      În acest context, între 9 – 11 octombrie, 2020, în inima cetății Bistriței, Asociația ”Produs în Bistrița-Năsăud” a adus în scenă breslele moderne: breasla meșteșugarilor tradiționali, breasla artizanilor, breasla decoratorilor, breasla ceramiștilor, breslele alimentare, breasla agricultorilor.
      Într-un decor special creat de către profesor coordonator ing. Carmen Nogy, împreună cu elevii Liceului Tehnologic Lechința, creații inedite, realizate manual, tradiționale sau inspirate din tradiție, din mediul ce ne înconjoară ori din curentele artistice contemporane – acompaniate de aromele deosebite ale produselor agroalimentare proaspete și naturale – legume, fructe, preparate din legume și fructe, produse apicole, uleiuri din seminte etc. – au dat naștere unui spectacol de excepție: Târgul Breslelor Mordene – Moștenirea lăsată urmașilor, editia a V-a.
      Organizator PRODUS IN BISTRIȚA-NĂSĂUD
Parteneri: Liceul Tehnologic Lechința și Direcția pentru Agricultură Bistrița-Năsăud.
Felicitări doamnei profesoare, ing. horticultor NOGY VIORICA CARMEN!
Felicitări elevilor participanți, clasa a XII-a, Specializarea Tehnician horticultor: Gherman Marian, Bica Mădălin, Szekely Cătălina, Pop Gina, Bîndean Anamaria, Devai Eduard!
      SUNTEȚI MINUNAȚI! AȚI SURPRINS ÎNTREGUL JUDEȚ CU MINUNILE IEȘITE DIN MÂINILE VOASTRE! NE MÂNDRIM CU VOI! FACEȚI CINSTE LICEULUI NOSTRU! FELICITĂRI!
      Totodată îi mulțumim doamnei ELENA BĂRBOS, presedinte al Asociația “Produs în Bistrița-Năsăud”, pentru sprijinul acordat, pentru surprizele plăcute, dar mai ales pentru colaborare! Acesta este doar începutul!

Director, profesor Oana Raluca Baciu

 

Niciodată TOAMNA nu fu mai frumoasă…

 

 

Galerie Foto